چهار گوشه دنیا

مکرون: احتمال ملاقات روحانی و ترامپ در هفته های آتی وجود دارد/ تمایل تمام نشدنی روحانی و ظریف برای گزیده شدن چندباره از سوراخ «ملاقات-توافق»/ برجام تعطیلی صنعت هسته ای و تورم ۴۲ درصدی به بار آورد، نتیجه «مذاکرات» فعلی چیست؟
به گزارش انتهای افق :

گروه سیاسی-انتهای افق: تمایل حسن روحانی و محمد جواد ظریف برای گزیده شدن سوراخ مذاکره گویا تمامی ندارد. امروز صبح(چهارم شهریور ۹۸) حسن روحانی در مراسم ارائه دستاوردهای دولت در توسعه زیر ساخت‌های روستایی به عنوان سخنران مراسم حاضر شد و البته محور اصلی سخنرانی خود را به موضوع مذاکرات صورت گرفته میان وزیر امور خارجه و نمایندگان برخی ازکشورهای اروپایی در حاشیه اجلاس G7 قرار داد.

 

به گزارش انتهای افق، روحانی برای اینکه باب سخن درباره «مذاکره» را بگشاید در ابتدا به موضوع فشار اقتصادی و تحریم دشمنان اشاره کرد: «در شرایط سخت امروز که با فشار اقتصادی و تحریم دشمنان مواجه هستیم، راهی جز توسعه کشور، رونق تولید و همکاری و انسجام بیشتر نداریم، دولت برای حل مشکلات از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند و معتقدم برای توسعه و پیشرفت کشور، باید از هر ابزاری استفاده کنیم.»

وی بلافاصله بعد از اشاره به تاثیر فشار اقتصادی و تحریم دشمنان در ایجاد مشکلات ، گفت:  اگر من بدانم در جلسه‌ای با کسی ملاقات کنم، مشکل کشورم حل می‌شود، دریغ نخواهم کرد زیرا اصل منافع ملی کشور است.

 

این اظهارنظر رئیس جمهور با واکنش های گسترده ای در فضای مجازی مواجه شد چرا که پس از سفر روز جمعه ظریف به پاریس و گفتگو با وزیر امور خارجه و رئیس جمهور فرانسه برخی رسانه ها از احتمال گفتگو میان مقامات عالی رتبه ایرانی خبر داده بودند.

 

البته دقیقا مشخص نیست که منظور روحانی ملاقات با چه کسی است اما با توجه به اخبار ماه های گذشته و تمایل ترامپ برای دیدار با مقامات ایرانی برخی کارشناسان گمانه زنی کردند که ملاقات مدنظر رئیس جمهور ممکن است ملاقات با رئیس جمهور آمریکا باشد.

 

این در حالی است که رییس جمهور فرانسه بعدازظهر امروز (دوشنبه) در کنفرانس خبری مشترک با ترامپ در حاشیه اجلاس G7 اعلام کرد: ما در این نقطه اشتراک نظر داریم که نباید وقت را بیش از این تلف کرد. ما می‌خواهیم ملاقاتی بین ترامپ و روحانی ببینیم. امروز در تماس تلفنی از رییس‌جمهوری ایران خواستم با دونالد ترامپ دیدار کند.

 

وی ادامه داد: من به روحانی گفتم اگر با ترامپ ملاقات کند به یک توافق میرسیم، بنابراین امیدوارم بتوانیم در هفته های اینده بین اقای ترامپ و اقای روحانی و خودم ملاقاتی داشته باشیم. در هفته های گذشته پیام های زیادی رد و بدل شده. می خواهم محتاط باشم ولی فکر کنم به راه حل مناسبی برسیم.

 

پیش از این نیز بارها ترامپ اعلام کرده بود که بالاخره مقامات ایرانی برای گفتگو با وی اعلام آمادگی خواهند کرد. حسن روحانی و ظریف تا هفته های گذشته هر گونه گفتگو و مذاکره با ترامپ را رد کرده بودند و حتی رهبر معظم انقلاب صراحتا اعلام کرده بود مذاکره با آمریکا سم است و اتفاق نمی افتد و مذاکره با دولت کنونی آمریکا را سم مضاعف نام نهاده بودند.

 

ایشان اردیبشهت ماه سال جاری دراین باره فرمودند: بعضی در داخل میگویند مذاکره چه عیبی دارد؟ مذاکره سم است، تا وقتی آمریکا این است که الان هست و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است. مذاکره یعنی معامله و داد و ستد اما آنچه در نظر آمریکاست، نقاط قوت ماست.

 

با این حال خبر رییس جمهور فرانسه برای احتمال مذاکره روحانی و ترامپ در هفته های آتی در حالی است که طبق یک سنت چندساله احتمال گفتگو میان مقامات ایرانی و آمریکایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر شهریوماه وجود دارد. چرا که در اولین سال حضور حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران وی به صورت تلفنی با باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا گفتگو کرد. همان سال محمد جواد ظریف در جلسه وزرای امورخارجه ۱+۵ حاضر شد و برای اولین بار وزرای امور خارجه ایران و امریکا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در یک جلسه به صورت مستقیم گفتگو کردند.

 

دیدارهای وزرای امور خارجه ایران و آمریکا بعد از این جلسه هم ادامه پیدا کرد که نهایتا به توافق پر حرف و ح