واکنش یک حقوقدان به تغییرات لایحه تجارت: مشرعیت لایحه تجارت مورد تردید استبه گزارش انتهای افق :

گروه سیاسی-انتهای افق: جواد معتمدی معتقد است که تغییرات گسترده لایحه فعلی تجارت نسبت به لایحه تجارت قبلی که دولت به مجلس ارائه داد در حدی است که مشروعیت لایحه تجارت را زیر سوال می‌برد، وی در این خصوص گفت: مواد لایحه تجارت تغییر گسترده پیدا کرده است و هویت آن کاملا متفاوت شده است.
 
جواد معتمدی، حقوقدان و مدرس دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار انتهای افق در خصوص لایحه تجارت گفت: اصلی‌ترین ایرادی که فعالان اقتصادی و حقوقدان‌ها مطرح می‌کنند خود اصل لایحه تجارت و نحوه تصویب آن است یعنی کل فرایند تصویب لایحه تجارت ایراد دارد و پیداست که کوچکترین خطایی در قانون تجارت آثار فاجعه باری در پی خواهد داشت.
 
وی خاطر نشان کرد: تدوین لایحه تجارت از سال ۷۹ آغاز شد و در دولت وقت کارهایی روی آن انجام شد تا نهایتا در سال ۸۴ تقدیم مجلس شد در ادامه دو بار بین مجلس و شورای نگهبان رفت و برگشت داشت و تصور ما این بود که اگر قرار هست دوباره این لایحه در صحن علنی مجلس مطرح شود همان مواد قبلی لایحه باشد ولی آنچه که می‌بینیم تغییر گسترده لایحه است.
 
طرح یا لایحه تجارت؟
 این حقوقدان در خصوص تغییرات گسترده لایحه قبلی و فعلی تجارت اضافه کرد: کتاب اول لایحه قبلی ۱۲۳ ماده داشت اما کتاب اول لایحه فعلی با ۳۳۱ ماده در صحن علنی مجلس مطرح شد، بنابراین اگر از لحاظ فنی و حقوقی بخواهیم نگاه کنیم حتی مشروعیت این لایحه هم مورد تردید است چون هر مصوبه مجلس باید از طریق طرح یا لایحه مطرح شود و خب مشخص است که لایحه تجارت چون امضا نمایندگان را ندارد طرح نیست و در لایحه بودن هم تردید وجود دارد چرا که مواد لایحه تجارت تغییر گسترده پیدا کرده است و هویت آن کاملا متفاوت شده است.
 
معتمدی بیان کرد: من ازتدوین کنندگان لایحه تجارت خواهش می‌کنم کتاب‌های دوم و سوم لایحه را در اختیار عموم قرار دهند تا ما مطالعه کنیم چرا که من در سایت مرکز پژوهش‎های مجلس گشتم چیزی پیدا نکردم.
 وی توضیح داد: اگر منِ حقوقدان بخواهم در فرایند تدوین لایحه تجارت مشارکت داشته باشم اساسا به متن لایحه دسترسی ندارم؛ ظاهراً طراحان در نظر دارند که یک شب به دوستان اتاق بازرگانی بگویند فردا صبح لایحه در صحن است پس بیایید و نظر بدهید.
 
ایرادات لایحه تجارت
این مدرس دانشگاه گفت: یکی از ایراداتی که مطرح است این است که تدوین کنندگان این لایحه اساساً با خصلت‌های قانون تجارت خیلی آشنایی نداشته اند چرا که قانون تجارت اساساً به حوزه قراردادها نمی‌پردازد ولی در متن فعلی لایحه تجارت به این موضوع پرداخته شده است.
معتمدی اضافه کرد: متن لایحه تجارت از جهت تبار شناسی نیز متشتت است یعنی از قانون نمونه تنظیمی موسسه یونیدروا در خصوص اصول حاکم بر قراردادهای تجاری بین المللی استفاده شده است اما جای دیگری از احکام الزامی شرعی، مباحات اقتضائی به گونه نابجایی سخن به میان آمده است.
وی افزود: قران کریم در سوره بقره بر مکتوب کردن قراردادها تاکید دارد آن هم زمانی که به قول مورخین نهایتا ۱۰۰ نفر باسواد شبه جزیره عرب بوده یعنی قرآن برای تنظیم روابط اجتماعی در آن دوره، سخت ترین روش اثبات را دستور داده است. 
 
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close