حرکت ستونی روسی-سوری به سمت کوبانیبه گزارش انتهای افق :

به گزارش انتهای افق، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸ از آغاز رسمی عملیات نظامی در شمال سوریه خبر داد.  رئیس جمهور ترکیه با اعلام این که عملیات نظامی در شمال سوریه با نام «چشمه صلح» است، همچنین گفته است که عملیات «چشمه صلح» علیه داعش و پ.ک.ک/ی.پ.گ است. رئیس جمهور ترکیه همچنین هدف از این عملیات را جلوگیری از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی کشورش و  بازگرداندن صلح به مناطق شرقی فرات و شمال سوریه عنوان کرده است.به گفته اردوغان، عملیات چشمه صلح تهدیدات تروریستی علیه ترکیه را خنثی خواهد کرد و منجر به ایجاد یک منطقه امن می‌شود.

هشتمین روز حمله ادامه دارد و خبرها حاکی از درگیری میان ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن به نیروهای قسد است.

ارتش سوریه در روستاهای جدید در شمال غرب حسکه مستقر شد

سانا گزارش داد: نیروهای ارتش سوریه دامنه استقرار خود را در روستاهای جدیدی در حومه تل تمر در شمال غرب حسکه افزایش داد.

خبرنگار سانا اعلام کرد: ارتش سوریه بر روستاهای الاهراس و المناجیر در شمال غرب تل تمر در شمال غرب حسکه مسلط شده است.

درگیری شدید قسد با ارتش ترکیه

خبرنگار المیادین گزارش داد: درگیری های شدیدی میان نیروهای قسد با ارتش ترکیه در طول مرزها در شهرک های سفتک، خوخوری و الشیوخ وجود دارد.

حرکت ستون روسی-سوری از منبج به سمت کوبانی

المیادین همچنین از حرکت ستون روسی-سوری از منبج برای استقرار در کوبانی از طریق پل قرقوزاق خبر داد.

استقرار ارتش سوریه در نزدیکی شبه نظامیان وابسته به آنکارا

خبرنگار المیادین در سوریه همچنین گزارش داد: نیروهای ارتش سوریه در روستاهایی در نزدیکی خط تماس با شبه نظامیان وابسته به ترکیه در حومه رقه مستقر شده است.

حملات توپخانه ای ارتش ترکیه به روستای قصر ذیب

از سوی دیگر سانا گزارش داد که ارتش ترکیه با توپخانه روستای قصر ذیب در شمال مالکیه را هدف قرار داده است.

ورود نیروهای ارتش سوریه به الرقه

شبکه المیادین گزارش داد که واحدهایی از ارتش سوریه وارد استان «الرقه» شده اند.

این در حالی است که قبلا یک مسئول سوری در الرقه سوریه به روزنامه الوطن سوریه اعلام کرده بود که نیروهای ارتش سوریه آماده ورود به این شهر هستند و هر لحظه ممکن است که این رخ دهد.

عبدالاله الهادی مسئول شاخه الرقه حزب بعث عربی سوریه گفته بود که نقشه استقرار ارتش سوریه در زمان کنونی در منطقه عین عیسی زمینه ساز مقابله با حمله ترکیه است.

وی با اشاره به استقبال گرمی که مردم از ارتش سوریه به عمل آورده اند، اعلام کرد که استان الرقه همواره با دولت سوریه بوده است.

درگیری های شدید ارتش سوریه با شبه نظامیان وابسته به ترکیه در حومه الرقه

دیده بان موسوم به حقوق بشر سوری از درگیری میان ارتش سوریه و شبه نظامیان وابسته به آنکارا در شمال شرق سوریه خبر داد.

بر اساس این گزارش؛ این درگیری میان ارتش سوریه و شبه نظامیان وابسته به آنکارا در شمال شرق عین عیسی در استان الرقه رخ داده است.

این منابع اعلام کردند که درگیری ها در جاده بین المللی جریان دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیده بان حقوق بشر سوری مدعی شد که در جریان این درگیری سه نیروی ارتش سوریه کشته شده اند که دو نظامی ارتش سوریه در جریان حملات توپخانه ای شبه نظامیان وابسته به ترکیه در حومه عین عیسی و یک نظامی دیگر هم در حملات مشابهی در نزدیکی منبج کشته شده اند.

این در حالی است که برخی منابع از یورش شب گذشته ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن به حومه عین عیسی که ارتش سوریه حضور دارد، و درگیری طرفین خبر دادند و اعلام کردند که در جریان این درگیری سه نظامی سوری کشته و ۴ نفر دیگر زخمی شده اند که اوضاع زخمی شدگان مناسب است.

تخریب پایگاه از سوی آمریکایی ها پس از خروج

نیروهای آمریکایی که حضور نامشروع در سوریه دارند، پس از خروج از پایگاه خراب العاشق در عین العرب در حومه شمال شرقی حلب این پایگاه را ویران کردند.

بثینه شعبان: احتمال درگیری میان ارتش ترکیه و سوریه وجود دارد

بثینه شعبان مشاور بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفت: ما مطمئن هستیم که ارتش ما آنکه به اراضی ما تعدی و تجاوز کرده است را بیرون خواهد کرد.

وی افزود: جبهه النصره و داعش به ترکیه کمک می کنند.

شعبان تاکید کرد: دمشق و رهبران سیاسی اقدامات لازم را برای مقابله با حمله ترکیه به اراضی سوریه به عمل آورده اند.

وی درباره احتمال درگیری میان ارتش سوریه و ترکیه هم گفت: هر احتمالی وجود دارد.

مشاور رئیس جمهور سوریه بیان کرد: بیشتر آنانی که رجب طیب اردوغان آنها را رهبری می کند وابسته به جبهه النصره و داعش هستند.

دربار خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هم گفت: دولت سوریه از خروج نیروهای آمریکایی بسیار خرسند است اما نمی خواهد که اشغالگران آمریکایی جای خود را به اشغالگران ترکیه ای بدهند.

اردوغان با مقامات آمریکایی دیدار نمی کند

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، عنوان داشت که فردا پنجشنبه با «مایک پنس» و «مایک پمئوم معاون رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا، دیدار نمی کند.

اصرار اردوغان بر حمله به سوریه

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه طی اظهاراتی در پارلمان این کشور، از عملیات موسوم به چشمه صلح علیه نیروهای دموکراتیک سوریه دفاع کرد و مدعی شد: تا این لحظه ارتش ترکیه موفق به پاکسازی یک هزار و ۲۲۰ کیلومتر مربع از اراضی شمال سوریه شده است.

وی افزود: جمهوری ترکیه هرگز در طول تاریخ با گروه‌های تروریستی پشت میز مذاکره ننشسته و به دنبال میانجی هم نیست.

اردوغان تهدید کرد: تا امشب همه تروریست‌ها باید سلاح‌های خود را زمین گذاشته، تله‌های خود را خراب کرده و از منطقه امن مورد نظر ترکیه عقب‌نشینی کنند.

وی ادامه داد: عملیات چشمه صلح زمانی پایان می‌گیرد که تروریست‌ها منطقه امن شمال سوریه را ترک کنند و تا آن موقع هیچ قدرتی مانع اجرای آن نخواهد شد.

در حال بروز رسانی…

کد خبر ۴۷۴۸۹۰۱
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close