اروپا تا ۱۰ سال دیگر نمی‌تواند خرید نفت و گاز از روسیه را قطع کند

آمریکا نفت روسیه را تحریم کرد اما این سوال است که تا چه میزان کشورهای دیگر و اتحادیه اروپا با این تحریم ها همراه خواهند شد، چرا اروپائیان به سادگی نمی تواند این تحریم نفت و گاز روسیه را دنبال کنند؟ چه زمانی طول خواهد کشید که اگر امروز اروپایی ها اراده کنند بتوانند نفت و گاز از روسیه خریداری نکنند؟ آیا کشور جایگزین برای نفت و گاز روسیه وجود دارد؟

*میزان وابستگی آمریکا و اتحادیه اروپا به نفت و گاز روسیه

شبکه خبری دویچه له اعلام می کند؛‌واقعیت این است که آمریکا و اروپا دو موقعیت بسیار متفاوتی نسبت به همدیگر دارند، آمریکا تنها ۳ درصد نیاز به نفت خود را سال گذشته از روسیه وارد کرد در حالی که اروپا ۲۷ درصد نیاز نفتی خود را از روسیه وارد کرده است و مشخص است که میزان وابستگی نفت و البته گاز اروپا به روسیه بسیار بیشتر است.

شبکه خبری دویچه له اعلام کرد که حتی در صحبت های «بایدن» رئیس جمهور آمریکا هم مشخص بود که بسیاری از کشورها شرایط متفاوتی دارند و به این زودی به تحریم نفت روسیه نمی توانند بپیوندند.

رئیس جمهور آمریکا فشار زیادی را روی آمریکا خواهد داشت تا سرعت کاهش وابستگی به نفت و گاز روسیه را بیشتر کند اما طبیعی است که این زمان می برد ولی وزیر امورخارجه آلمان هم گفته است که وابستگی به نفت و گاز به روسیه را به مرورکاهش خواهد داد.

این شکبه خبری با طرح این سوال که آیا کشورهایی وجود دارند که بتوانند جای روسیه را در تامین نفت و گاز اروپا بگیرند؟ اعلام کرد: به گفته تحلیل گران بازار ظرفیت های زیادی در کشورها عضو اوپک نظیر عربستان و امارات متحده عربی برای افزایش تولید وجود دارد اما همانطور که از قیمت ۱۳۰ دلار در  بشکه نفت مشخص است این کشورها عرضه خود را بیشتر نمی کنند و یا برای این کار زمان لازم است.

*اروپا تا ۱۰ سال دیگر نمی تواند خرید نفت و گاز از روسیه را قطع کند

درباره عرضه گاز هم شرایط متفاوت تر و سخت تر می شود کشورهایی مثل قطر و آمریکا می توانند این کار را انجام دهند اما مرحله بسیار بسیار کند پیش می رود. خط لوله انتقال گاز در اروپا وجود دارد و یا می توان از طریق کشتی ها نفت LNG دریافت کرد اما شرایط سخت است. به این دلیل اروپا تلاش می کند وابستگی نفت و گاز خود را به  روسیه کاهش دهد اما آنها می گویند حداقل تا سال ۲۰۳۰ طول خواهد کشید تا کامل بتوانند از این وابستگی نجات پیدا کنند.

*بیشترین میزان فشار تورمی چند دهه اخیر در اروپا

در ادامه این گزاش تاکید می کند که اثرات کاهش نفت و گاز مسئله انتزاعی نیست بلکه به صورت ملموس در زندگی مردم دیده می شود، کسانی که خودرو دارند کاملا فشار گرانی بنزین را لمس می کنند. قیمت بنزین در اروپا تا ۸ دلار و در آمریکا ۴ دلار رشد قیمت داشته است و درامسال بیشترین تورم چند دهه گذشته را تجربه می کنیم. اگر به اینها افزایش قیمت برق و هزینه های گرمایشی را اضافه کنیم می بینیم که سر به فلک کشیده و آسیب پذیرترین دوران را رقم زده است.

در این گزاش تاکید می شود که اگر آمریکا بخواهد از ذخایر استراتژیک خود استفاده کند شاید بتواند جای خالی نفت و گاز روسیه را برای دیگر کشورها جبران کند اما این فرضیه هم بعید به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا