تماشای فیلم پورن چگونه زندگی افراد را نابود می‌کند؟ / باورهای غلط و عجیب درباره پورنوگرافی + فیلم

مطالعات نشان می‌دهد که افزایش مصرف پورنوگرافی با لذت بردن از رفتارهای جنسی تحقیرآمیز، غیر معمول یا پرخاشگرانه مرتبط است.

مطالعات نشان می‌دهد که افزایش مصرف پورنوگرافی با لذت بردن از رفتارهای جنسی تحقیرآمیز، غیر معمول یا پرخاشگرانه مرتبط است. به همین خاطر هم هر چه یک فرد نسبت به فیلم‌های پورن اعتیاد بیشتری داشته باشند، از فیلم عادی به سمت خشونت‌های جنسی گرایش پیدا می‌کند. شاید به همین دلیل بررسی‌ها ۸۸ درصد فیلم‌های پورن شامل خشونت جنسی است.

اما چرا افراد به مرور به سمت خشونت جنسی متمایل می‌شوند؟ این اتفاق طی فرایند حساسیت‌زدایی در مغز اتفاق می‌افتد. لذت، باعث ترشح دوپامین در مغز می‌شود. کاری که فیلم‌های پورن می‌کنند این است که تا حد زیادی ترشح دوپامین را بالا می‌برند. به همین دلیل هم فرد از مشاهده این فیلم‌ها احساس لذت می‌کند.

مصرف‌کنندگان پورن نسبت به پورن دچار حساسیت‌زدایی می‌شوند و اغلب نیاز به اشکال شدیدتر پورن، یا مصرف بیشتر پورن دارند تا بتوانند همان پاسخی را که قبلا داشتند دریافت کنند. بنابراین دیگر لذتی از روابط واقعی و عادی نمی‌برند. درست مانند کسی که برای اولین بار با یک نخ سیگار شروع کرده اما به تدریج بدون مصرف روزانه یک پاکت سیگار، به احساس رضایت نمی‌رسد. این مسئله توضیح می‌دهد که چرا ترک پورنوگرافی مانند ترک اعتیاد به مواد مخدر بسیار دشوار است.

صرف نظر از ترویج خطاهای رفتاری که در پورنوگرافی تشویق می‌شود. تابوشکنی، رابطه با افراد جدید، تنوع در شریک جنسی و خیانت، و همچنین ارائه شاخص‌هایی برای زیبایی زنان که در بسیاری از موارد وجود خارجی ندارد، خسارت‌های دیگری است که پورنوگرافی بر ذهن مخاطب دارد

حساسیت‌زدایی از محرک‌های عادی جنسی تا حد زیادی شریک جنسی مصرف کنندگان پورن را را با مشکلات اساسی در عزت نفس و برانگیزش احساس «ناکافی بودن» مواجه می‌کند. مصرف پورنوگرافی فرد را به جایی می‌رساند که تنها با مشاهده این فیلم‌ها به مرحله برانگیختگی جنسی می‌رسد. در نتیجه در زندگی واقعی با مشکلات متعددی مواجه می‌شود. مشکلاتی مانند ناتوانی در برانگیختگی، اختلال در ارضای جنسی و کاهش رضایت جنسی و حتی عاطفی.

این مشکلات البته صرف نظر از ترویج خطاهای رفتاری است که در پورنوگرافی تشویق می‌شود. تابوشکنی، رابطه با افراد جدید، تنوع در شریک جنسی و خیانت، و همچنین ارائه شاخص‌هایی برای زیبایی زنان که در بسیاری از موارد وجود خارجی ندارد، خسارت‌های دیگری است که پورنوگرافی بر ذهن مخاطب دارد.

همه باورهای غلط و اشتباه درباره «پورنوگرافی»

امروزه صنعت پورنوگرافی یک صنعت چند میلیارد دلاری است که کارتل های تجاری بزرگ پشت آن قرار دارند. به کمک این صنعت آنها توانسته اند نورم های اجتماعی را درهم بریزند و هر جامعه ای برحسب شرایط، از کم تا زیاد تحت تاثیر آثار مخرب آن قرار گرفته اند. 

این باور اشتباه است. بازیگران فیلم های پورنو برخلاف زندگی واقعی، برگزیده شده اند. همان طور که تمامی زن های مانکن میانگین قد ۱٫۸۰ و وزن ۴۵ کیلوگرم دارند تمام مردان و زنانی که در فیلم های پورنو شرکت داده می شوند جذاب و ایده آل هستند. واضح است شخصی که مبادرت به تماشای همیشگی این فیلم ها می کند در نهایت دچار سردرگمی بین ایده آل های این فیلم ها و دنیای واقعی می شود.

در تحقیقی برای اثبات این مساله محققان ۲ گروه از زوج ها را با هم مقایسه کردند. یک گروه در هفته یک ساعت و گروه دیگر ساعت ها پورنوگرافی دیدند. بررسی ها نشان داد گروه اول از زندگی جنسی خود رضایت بیشتری داشتند.

این باور اشتباه است. هیچ یک از وضعیت های انتخاب شده درواقعیت راحت و لذت بخش نیستند بلکه به نحوی انتخاب می شوند که تصویر گرفتن از آن ساده باشد. پورنوگرافی مملو از حرکات خشن است و تصویری اشتباه از رابطه جنسی به فرد منتقل می کند و به نحوی باعث گرایش فرد به ایده آل طلبی یا نفرت از رابطه جنسی خواهدشد. برای فردی که تا لحظه تماشای این فیلم ها رابطه جنسی نداشته است، اطلاعات مخابره شده از پورنوگرافی مسمومیت زاست و تصویری نادرست از رابطه جنسی و میل جنسی به فرد می دهد.

این باور اشتباه است. گرایش به تماشای پورنوگرافی عکس العملی کاملا طبیعی است. نکته مهم اینجاست که فرد بداند این فیلم در عین تحرک آمیز بودن واقعی نیست و اجازه ندهد تماشای پورنو تعادل زندگی جنسی او را به هم بزند.

پورنوگرافی درواقع بر گرفته از تخیلات مردانه است و فانتزی زنانه محسوب نمی شود. هیچ احساسی طی آن وجود ندارد و عشق کاملا نادیده گرفته شده است. این در حالی است که قلب و مغز نیز به اندازه آلت تناسلی در برقراری رابطه جنسی دخالت دارند. نگاه کردن به فیلم های پورنو هرگز باعث افزایش توانایی و مهارت های جنسی نمی شود بلکه برعکس اعتماد به نفس بینندگانش را کاهش می دهد.

این باور اشتباه است. بازیگران این فیلم ها یا دارو مصرف می کنند یا تصاویر مونتاژ شده است. برای داشتن نعوظی طولانی و برقراری یک رابطه جنسی کامل به بازیگران مرد در فیلم پورنو پول داده می شود. به همین دلیل این مردان داروهای تقویت کننده جنسی از جمله ویاگرا مصرف می کنند. این بازیگران با دادن آگهی و پس از بررسی های مختلف انتخاب می شوند.

اشتباه است. آمار نشان می دهد مردان تمایل بیشتری به تماشای پورنو دارند. برخلاف مردان که با چشم تحریک می شوند زنان تمایل چندانی به تماشای این فیلم ها ندارند و در اکثر زنان تماشای فیلم پورنو باعث تحریک جنسی نمی شود.

بسیاری از جوانان با تماشای فیلم پورنو به استمنا رو می آورند. این کار باعث می شود فرد به مرور وارد دنیای تخیلی خود شده و از واقعیت و زندگی جنسی واقعی دور شود و دیگر از رابطه عادی زناشویی احساس لذت نکند.

علت مرگ پورن استارها

 

فیلم های پورن و دردسرهایش

اغلب افراد می دانند که فیلمهای پورنو تأثیر خوبی بر رابطه جنسی همسران ندارند. اما با پوست خربزه ای که دنیای گسترده و پر زرق و برق شبکه های اینترنتی و اجتماعی زیر پای بعضی ها می گذارند، برخی خواسته یا ناخواسته به سمت این  دنیای تاریک سُر می خورند. در این یادداشت درباره این موضوع صحبت می کنیم که چرا نباید اجازه بدهیم این اتفاق بیفتد؟

آیا از پورنو می توان یاد گرفت؟

خیلی از کسانی که به تماشای فیلم های پورنو می نشینند معتقدند که تماشای این فیلم ها به آنها کمک می کند تا یاد بگیرند در حین  رابطه جنسی با همسرشان چطور باید رفتار کنند. اما واقعیت آن است که فیلمهای پورنو فقط روی تحریک میل جنسی شما تأثیر می گذارند بدون آنکه سمت و سوی مناسبی برای ارضای این میل پیش پایتان بگذارند.

مشکل فیلم های پورنو کجاست؟

تماشای فیلمهای پورنو شبیه این است که کسی مدام تشویقتان کند به داخل استخری به ظاهر جذاب و عمیق شیرجه بزنید بدون آنکه به شما بگوید چطوری باید خودتان را روی آب نگه دارید. به علاوه تماشای این قبیل فیلمها موجب مشکلات دیگری هم می شود که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

1. تماشای فیلمهای پورنو می تواند شما را به سمت اعتیاد به این کار پیش ببرد. این به آن معنا نیست که هر کسی که

وقتی اعتیاد به پورنو ایجاد بشود، احتمال این خطر وجود دارد که مرد به تدریج فقط در زمانی که مشغول پورنو است بتواند به نعوظ برسد و در نتیجه توان نعوظ او در حین رابطه با همسرش با کاهش مواجه بشود.

یکی دوبار پای پورنو بنشیند، لزوماً به آن معتاد می شود. اما به هر حال خطر اعتیاد می تواند در کمین هر کسی که خواسته یا ناخواسته پورنو را شروع می کند قرار داشته باشد. آزمایشهای علمی هم نشان داده اند که پورنو موجب می شود تا موادی شیمیایی در مغز فرد آزاد شود که باعث کاهش موقتی استرس و احساس خوشی می شود. بنابراین وقتی فرد با پورنو مشغول می شود، کم کم نیاز پیدا می کند تا دفعه بعد دقایق بیشتری به تماشای آن بپردازد تا بتواند به همان میزان قبل احساس لذت کند، و این آغاز راه اعتیاد است.

2. ممکن است بعضی از توانایی های جنسی مرد را کاهش بدهد. وقتی اعتیاد به پورنو ایجاد بشود، احتمال این خطر وجود دارد که مرد به تدریج فقط در زمانی که مشغول پورنو است بتواند به نعوظ برسد و در نتیجه توان نعوظ او در حین رابطه با همسرش با کاهش مواجه بشود.

3. انتظارات غیر ممکنی ایجاد می کند. فیلم های پورن مقاصد تجاری دارند به همین دلیل روابط جنسی را به پر آب و تاب ترین و رؤیایی ترین شکل ممکن به تصویر می کشند. قاعدتاً محقق کردن رابطه جنسی در عالم واقعیت با این شکل و شمایل در توان هیچ زن و شوهری نخواهد بود.

4. نگرش های انحرافی را نسبت به روابط جنسی ایجاد می کند. دسته ای از فیلم های پورن، با رفتارهای پرخاشگرانه همراه هستند که تماشای آنها می تواند نگرش تماشاگر نسبت به رابطه جنسی را در جهت منفی تغییر بدهد.

5. موجب کاهش صمیمیت بین زن و شوهر می شوند. حتی اگر فیلمهای پورن بدون رفتارهای پرخاشگرانه هم باشند، باز هم تأثیری منفی روی رابطه همسران می گذارند. مهم ترین این تأثیرات شامل کاهش صمیمیت، کاهش لذت از با هم بودن و کاهش روحیه قدرشناسی در رابطه می شوند.

چگونه این مزاحم را از رختخواب بیرون کنید؟

با توجه به نفوذ گسترده این قبیل فیلم ها به دنیای پر بازدید مجازی، هر کسی ممکن است دست کم یکبار با این فیلم ها مواجه بشود. بنابراین لازم است بدانیم چطور با این عامل مزاحم برخورد کنیم. در ادامه به چند تا از این موارد می پردازیم:

1. تیشه به ریشه آن بزنید. مهم ترین کار در چنین موقعیت هایی قطع رابطه کامل با این فیلمها است. برای مثال سایت یا شبکه اجتماعی که با این رویکرد فعالیت می کند را فیلتر کنید. اگر هم به طور اتفاقی با چنین فیلم هایی مواجه شدید، به محض اینکه متوجه شیطنت آمیز بودن آن شدید آن را قطع و یا در صورت امکان از دستگاهتان پاک کنید.

اگر پورنو برایتان به یک عادت تبدیل شده است و یا اگر این فیلم ها ساعت های کار، مطالعه، تعامل با همسر و دوستان شما را به خود اختصاص داده است، لازم است از متخصصین حوزه روانشناسی یا روانپزشکی کمک بگیرید.

2. بپذیرید که سوپر من نیستید. کسانی که به دام هر نوعی از انواع اعتیاد افتاده اند، گمان نمی کرده اند که روزی عنوان «معتاد» به آنها تعلق بگیرد. پس لطفاً خوش بینی های کاذبی مثل «من معتاد نمی شم» را از مخیله تان بیرون کنید و بی معطلی پایتان را از این وادی پرخطر بیرون بکشید.

3. دکمه های خطر را بشناسید. یک کار مهم دیگر آن است که بدانید چه وقت هایی هوس پورنو به سرتان می زند؟ برای مثال وقتی خیلی اعصابتان به هم ریخته است؟ وقتی همسرتان به رابطه چراغ سبز نشان نمی دهد و شما احساس ناکامی می کنید؟ یا وقتی احساس خستگی امانتان را می برد؟ وقتی این موقعیت های وسوسه انگیز را شناختید، با برنامه ای سالم آنها را پر کنید.

4. به متخصص مراجعه کنید. اگر پورنو برایتان به یک عادت تبدیل شده است و یا اگر این فیلم ها ساعت های کار، مطالعه، تعامل با همسر و دوستان شما را به خود اختصاص داده است، لازم است از متخصصین حوزه روانشناسی یا روانپزشکی کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا