رکوردشکنی دولت سیزدهم در صادرات غیرنفتی ادامه دارد

 رکوردشکنی در تجارت خارجی و صادرات غیرنفتی در دولت سیزدهم ادامه دارد. با فاصله اندکی از آغاز به کار دولت سیزدهم، ثبت رکوردهای تاریخی در تجارت خارجی نیز شروع شد به طوری که برآیند آن در کل سال گذشته به تجارت بی‌سابقه ۱۰۱ میلیارد دلاری و صادرات نزدیک به ۵۰ میلیارد دلاری منجر شد. در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری نیز تراز مثبت تجاری حفظ شد. بر اساس آمار اعلام شده گمرک، تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال ارزش تجارت خارجی کشور به ۱۶ میلیارد و ۶۳۱ میلیون دلار رسید که سهم صادرات کالاهای غیرنفتی با رشد ۳۷ درصدی به ۸ میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلار رسید و تراز تجارت خارجی کشور ۴۰۱ میلیون دلار مثبت شد.

در دوماهه نخست سال ۱۴۰۱، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور (به‌استثنای نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی)، بالغ بر ۱۷ هزار و ۱۴ تن کالا به ارزش ۸میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، افزایش ۱,۶ درصدی در وزن و ۳۷ درصدی در ارزش داشته است.

میزان واردات کشور در ۲ماهه نخست سال نیز با کاهشی ۳,۳۷ درصدی در وزن و افزایش ۲۴ درصدی در ارزش در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، به رقم ۵ هزار و ۱۸۲ تن به ارزش ۸میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار رسید.

با توجه به صادرات ۸میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلاری و واردات ۸میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلاری در ۲ماه نخست امسال، صادرات از واردات پیشی گرفت و تراز تجارت خارجی کشور بیش از ۴۰۱ میلیون دلار مثبت شد.

تازه‌ترین آمار ارائه شده از سوی گمرک ایران نشان از بهار تجارت خارجی ایران دارد. به طوری که در ۳ماهه نخست امسال ارزش تجارت خارجی به ۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

درهمین زمینه رئیس کل گمرک از تجارت غیرنفتی ۲۵,۵ میلیارد دلاری کشور در ۳ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: با پیشتازی ۳ماهه صادرات نسبت به واردات در سال جدید تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵ میلیون دلار شد.

علیرضا مقدسی درخصوص کارنامه تجارت خارجی غیرنفتی کشور در فصل بهار اظهار داشت: در ۳ماهه امسال نزدیک به ۳۶ میلیون تن کالا به ارزش ۲۵,۵ میلیارد دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که شاهد رشد ۱۹,۵ درصدی تجارت خارجی کشور در بهار امسال بودیم.

وی افزود: سهم صادرات ایران از این میزان تجارت، ۲۷,۷ میلیون تن کالا به ارزش ۱۳ میلیارد و ۶۹ میلیون دلار بود که نسبت به بهار سال قبل با افزایش ۲۱ درصدی همراه بوده است.

رئیس کل گمرک درخصوص میزان واردات ۳ماهه کشور تصریح کرد: واردات ایران در این مدت نیز با ۸میلیون و ۱۵۴ هزار تن به ۱۲ میلیارد و ۴۶۴ میلیون دلار رسید که ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.

وی افزود: با پیشتازی صادرات نسبت به واردات در فصل بهار امسال، تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵ میلیون دلار شد که این پیوستگی ۳ماهه برای ایران بی‌سابقه بوده است.

مقدسی درخصوص مقاصد صادرات کالاهای ایرانی در فصل بهار گفت: در ۳ماه نخست امسال کشورهای چین با ۴میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار، عراق با یک میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار، امارات با یک میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار و هند با ۴۲۴ میلیون دلار، ۵مقصد اول کالاهای صادراتی ایران بودند.

رئیس کل گمرک ایران درخصوص کشورهای نخست طرف معامله با ایران در فصل بهار تأکید کرد: کشورهای امارات با ۳میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار، چین با ۳ میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار، هند با ۵۱۲ میلیون دلار و آلمان با ۴۵۶ میلیون دلار، ۵کشور نخست تأمین‌کننده کالاهای موردنیاز ایران در فصل بهار بودند.

وی درخصوص میزان ترانزیت خارجی در فصل بهار خاطرنشان کرد: در ۳ماه نخست امسال ۳میلیون و ۶۷۴ هزار تن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده که نسبت به بهار سال قبل، با رشد ۳۲ درصدی همراه بوده است، این روند رو به رشد ترانزیت خارجی، یکی از دستاوردهای مهم کشور به شمار می‌آید.

مقایسه ۳بهار

درحالی که در بهار سال جاری شاهد رشد قابل توجه تجارت و صادرات غیرنفتی کشورمان هستیم، مقایسه آن با بهار سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۹ گویای روند صعودی آن است.

بر اساس اعلام گمرک ایران، در ۳ماهه بهار سال ۱۴۰۰ تجارت خارجی ایران ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است. طبق آمار، رقم تجارت خارجی در بهار سال ۱۳۹۹ نیز ۱۳ میلیارد و ۹۸۴ میلیون بوده است. روایت گمرک از صادرات ۳ماهه نخست سال گذشته نیز نشان می‌دهد که در این فصل ۳۰ میلیون تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از گمرکات کشور به نقاط مختلف جهان صادر شده است. حال گزارش‌ها نشان می‌دهد که در بهار سال ۱۳۹۹ نیز ارزش صادرات کشور ۶ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار بوده است.

درخصوص آمار واردات کالا در بهار سال‌ گذشته نیز ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار وارد کشور شده است. در بهار سال ۱۳۹۹ نیز واردات کشور ۷ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار اعلام شده بود.

– بازگشت اعتماد کشاورزان به دولت

 ایران از افزایش ۳۰ درصدی خرید تضمینی گندم در بهار امسال گزارش داده است: دولت در سال گذشته ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کرد. این در حالی است که در سال جاری میزان خرید تضمینی به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن خواهد رسید.

ایران سالانه به طور میانگین به ۱۲ میلیون تن گندم برای تأمین مصارف مختلف نیاز دارد به طوری که ۹ میلیون تن از این گندم به مصارف نانوایی‌های یارانه پز، یک میلیون تن آن به مصارف نانوایی‌های آزادپز و ۲ میلیون تن آن به مصرف صنایع بیسکوئیت، شیرینی، شکلات و قنادی‌ها می‌رسد.

طبق پیش‌بینی‌های وزارت جهاد کشاورزی، این وزارتخانه امسال ۶ تا ۶.۵ میلیون تن گندم از اراضی کشاورزی سراسر کشور خریداری می کند. به طوری که قربانی معاون وزیر جهاد کشاورزی حداکثر میزان خرید تضمینی گندم را ۶ میلیون و سهرابی، سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ۶.۵ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری از کشاورزان عنوان کردند.

بنابراین با توجه به خرید ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم در سال زراعی گذشته می‌توان گفت میزان خرید تضمینی این کالای اساسی در سال جاری با رشد ۳۸ درصدی روبه‌رو خواهد شد. از طرف دیگر با توجه به مصرف سالانه ۱۲ میلیون تن گندم مصرفی در کشور، به ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۶ میلیون تن گندم وارداتی نیاز داریم.

تاکنون چه میزان گندم از کشاورزان خریداری شده است؟

آن طور که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند تاکنون شرکت بازرگانی دولتی توانسته حدود ۳.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کند، در همین خصوص سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از خرید تضمینی سه میلیون و ۴۷۰ هزار تن از این محصول توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران از ابتدای فصل برداشت تا صبح روز ۳۱ خرداد خبر داد.

سهراب سهرابی، سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: میزان خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۳۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. وی خاطرنشان کرد: سال زراعی گذشته در همین تاریخ دو میلیون و ۶۹۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خرید تضمینی شده بود. سهرابی در همین حال اظهار داشت: تاکنون بابت خرید تضمینی گندم، مبلغ ۲۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول پرداخت شده است.

وی عنوان کرد: از زمان برداشت تاکنون بیشترین میزان خرید تضمینی گندم مربوط به استان‌های خوزستان با یک میلیون و ۳۵۴ هزار تن، گلستان ۶۷۱ هزار تن، فارس ۳۴۱ هزار تن و ایلام با ۱۶۷ هزار تن است.

برداشت گندم به اتمام رسیده است؟

همه ساله برداشت گندم از اواسط بهار تا شهریورماه ادامه دارد به همین دلیل برخی از استان‌ها هنوز محصول خود را برداشت نکرده اند به طوری که در استان‌های گرم کشور مانند خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان برداشت گندم در حال اتمام است و در استان‌هایی همچون فارس، لرستان، گلستان و کرمانشاه عملیات برداشت در حال انجام است.

از طرف دیگر برداشت گندم در استان‌های سرد مانند کردستان، زنجان و آذربایجان غربی و شرقی معمولاً از تیرماه آغاز می‌شود.

تکلیف ۳ میلیون تن گندم تولیدی دیگر چه می‌شود؟

فائو اعلام کرده میزان تولید گندم در ایران در سال جاری به ۹ میلیون تن می‌رسد. این در حالی است که کشاورزان براساس برآوردهای وزارت جهاد کشاورزی ۶ تا ۶.۵ میلیون تن گندم به دولت تحویل خواهند داد که در این باره مهدی سروی، کارشناس اقتصاد کشاورزی در گفت‌وگو با ایران اظهار کرد: از ۳ میلیون تن گندم باقی مانده در دست کشاورزان ۱.۵ میلیون تن آن برای بذر سال آینده زراعی و ۱.۵ میلیون تن دیگر برای استفاده دام و طیور روستایی ذخیره می‌شود.

وی در این باره می‌افزاید: با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و حمایت‌های مناسب دولت از کشاورزان امکان قاچاق این محصول به سایر کشورهای همسایه بسیار کم است از طرف دیگر ممکن است صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات به سر زمین های کشاورزی بروند و گندم برداشتی کشاورزان را خریداری کنند.

خشکسالی چه تأثیری بر تولید داشت؟

طی سه سال اخیر کشورمان با کمبود شدید بارندگی و خشکسالی روبه‌رو شده است. همین امر سبب شده برنامه‌های توسعه کشت محصولات کشاورزی از جمله گندم و رسیدن به خودکفایی محقق نشود.

به همین دلیل در سال جاری در بخش زیادی از دیمزارهای کشور بویژه در استان‌های گرم همچون خوزستان، ایلام و بوشهر کشور با تنش خشکی در تولید محصولات مواجه بودیم.

در استانی مانند فارس نیز به علت کاهش بارندگی و ذخایر آب، نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ هزار هکتار اراضی گندم غیرقابل برداشت شد.

وزارت جهاد چه حمایتی از کشاورزان کرد؟

از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم، وزارت جهاد کشاورزی برای خودکفایی و کاهش وابستگی به واردات، حمایت‌های زیادی از کشاورزان انجام داده است به طوری که در ابتدای سال زراعی گذشته دولت قیمت خرید تضمینی گندم را از ۵ هزار تومان به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داد. از طرف دیگر برخلاف رویه سال‌های گذشته قبل از کشت گندم نرخ خرید تضمینی را اعلام کرد تا کشاورزان با رغبت بیشتر و برنامه‌ریزی بهتری گندم را در اراضی زراعی خود کشت کنند.

آن‌طور که قربانی، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفته بیش از ۷۵ درصد پول کشاورزان به آنها پرداخت شده و مابقی نیز بسرعت در حال پرداخت شدن است تا کشاورزان با مشکلی روبه‌رو نباشند.

دولت علاوه بر این در یک‌سال گذشته به کشت قراردادی گندم روی آورده است و به نظر می رسد این رویکرد در سال آینده در بیشتر استان های کشور اجرا شود به طوری که در این خصوص سهرابی، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید: از برنامه‌ها و سیاست‌های در دست اقدام دولت در مهرماه امسال کشت قراردادی گندم در تمامی اراضی آبی استان‌های کشور است.

وی افزود: سال گذشته کشت قراردادی گندم به صورت پایلوت در هفت استان کشور شامل استان‌های بوشهر، خوزستان، فارس، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، گلستان و هرمزگان توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در حال اجرا است.

به گفته وی، در بستر کشت قراردادی، اراضی دیم پربارش و پرپتانسیل، نهاده‌ها شامل بذرهای اصلاح شده، سموم مورد نیاز برای دفع آفات و کودهای فسفات و پتاسیم در قبال مستندات و ضمانت‌های لازم در اختیار گندمکاران قرار می‌گیرد و پس از برداشت و تحویل محصول، هزینه‌های مربوط به این نهاده‌ها از مبلغ خرید، کسر می‌شود.

سهرابی افزود: در کشت قراردادی بخشی از بیمه محصول از سوی دولت پرداخت می‌شود و بهینه کردن تولید، افزایش بهره‌وری و افزایش عملکرد در واحد سطح از اهداف وزارت جهاد کشاورزی است.

تاکنون چقدر گندم وارد شده است؟

آن طور که آمارهای گمرک در دو ماهه ابتدای سال جاری نشان می‌دهد کشورمان یک میلیون و ۲۲ هزار و ۹۶ تن گندم از کشورهای روسیه، قزاقستان، هلند، ترکیه، سنگاپور و امارات وارد کرده است. این در حالی است که لطیفی، سخنگوی گمرک می‌گوید: در حال حاضر و تا پایان خردادماه ۹۳۲ هزار و ۴۹۲ تن گندم در گمرکات وجود دارد که از این میزان ۴۵۵ هزار و ۱۳۶ تن در اماکن بندری و مابقی در ۱۱ شناور در حال تخلیه یا منتظر تخلیه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا