شعار آزادی و ترس آمریکا از نام حاج قاسم / سانسور سردار سلیمانی در اینستاگرام !

دو سال پس از شهادت حاج قاسم و هم‌زمان با فعالیت گروه‌های جهادی و شهادت‌طلب فرهنگی در راستای حفظ آثار و دستاوردهای شهید حاج قاسم سلیمانی، دشمن بار دیگر ترس خود از سردار سلیمانی را با حذف پست‌های اینستاگرامی و هشتک hero نشان داد و به عبارتی پس ترور سردار این بار وارد فاز ترور مجازی این شخصیت بزرگ سیاسی، نظامی و فرهنگی شد و تمام 13 میلیون پستی که ذیل هشتکی به مناسبت شهادت حاج قاسم سلیمانی منتشرشده بود را حذف و مسدود کرد. دکتر «محسن رضایی صدرآبادی»، کارشناس اقتصاد دیجیتال پیرامون تحلیل این سیاست غربی‌ها معتقد است یک بحث این قضیه به نبود مدلی برای حکمرانی ما در فضای مجازی برمی‌گردد.

قوانین اینستاگرام را با قوانین داخلی تطبیق نداده‌ایم
این کارشناس اقتصاد فضای مجازی در ادامه گفتگویش با جهت در خصوص چرایی حذف پست‌های مرتبط با حاج قاسم سلیمانی از اینستاگرام گفت: مسئله‌ای که وجود دارد اینکه وقتی در اینستاگرام سرویس و خدمتی ارائه می‌شود، ما دیپلماسی و قوانین و مقررات فعالی در زمینه آن نداریم که این خدمت را با قوانین و قواعد داخل کشورمان تطبیق داده یا حتی مذاکراتی انجام دهد و سیاست‌های ایجابی برای ایجاد سرویس بومی خودمان در داخل کشور ایجاد و از آن به مردم خدمت بدهیم. اینستاگرام هم به دنبال سیاست‌های سرمایه‌داران صهیونیستی این حرکات را انجام می‌دهد.

سانسور حاج قاسم در اینستاگرام یعنی ما حکمرانی فضای مجازی نداریم
این کارشناس بابیان اینکه یک بحث این امر ناظر به موضوع حکمرانی فضای مجازی است و پلتفرم‌ها می‌توانند با ایجاد قواعد و مقرراتی آزادی کاربران را خدشه‌دار کند، عنوان کرد: امروز مباحث مرتبط با سردار شهید قاسم سلیمانی که اسطوره‌ای در حوزه مقاومت بوده و حذف پست‌های ذیل هشتک hero پیش می‌آید و در آینده خیلی موارد دیگر را می‌تواند شامل شود و روزی می‌رسد که اینستاگرام برای کسب‌وکارهای ایرانی که اکنون در این بستر فعالیت می‌کنند قوانین و مقررات می‌گذارد اما شاهدیم از خیلی از موارد چشم‌پوشی می‌شود و این همان سیاست دوگانه غربی‌ها در آزادی بیان است.

تناقض رفتاری اینستاگرام
وی در پاسخ به اینکه این سیاست‌های دوگانه چگونه باعث حذف پست‌های مربوط به حاج قاسم در چنین برهه‌ای از زمان می‌شود؟ گفت: مسئله این است که همان‌طور که پیش‌تر عنوان کردم در این حوزه شرکتی مانند اینستاگرام تحت سیاست‌های حاکمیتی آمریکاست و چون این شبکه مجازی بستری بین‌المللی و بدون مرز است و عملاً تعاملات بدون مرز در آن معنا پیداکرده است؛ لذا اهمیت مسکوت کردن این موضوع یعنی نفهمیدن مردم جهان حتی افرادی که در سراسر جهان و در مناطق محروم هستند اما به اینستاگرام دسترسی دارند اما حاج قاسم را نمی‌شناختند و اخبار ایران را دنبال نمی‌کنند، حساسیت‌هایی در راستای بیدار شدن افکار عمومی یا بیداری اسلامی و بیداری مقاومت ایجاد می‌کند.

شعار آزادی و ترس آمریکا از آزادی واقعی
وی تأکید کرد: این ترس از جانب آمریکا وجود دارد که چنین بستری بدون مرز برای همه دنیا سبب حساس شدن مردم دنیا شود مانند موضوع و اتفاقاتی که پیرامون قرآن، اسلام و پیامبر مکرم اسلام روی داد و سبب حساسیت افکار عمومی دنیا شد. لذا این مسئله وجود دارد که سیاست‌گذاران و حاکمان اینستاگرام، فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های مجازی به این جمع‌بندی رسیده‌اند که باید جلوی این اتفاق را بگیرند و اجازه گسترش بیشترش را ندهند تا آن بیداری اسلامی روی ندهد.

رضایی با بیان اینکه آن سیاست دوگانه هم خباثت غربی‌ها است، گفت: حداقل کاری که جریان‌های داخلی و رسانه‌های داخلی می‌توانند انجام دهند این است که روی این بُعد هم مانورهایی بدهند البته با یکسری سیاست‌ها و ظرافت‌های خاص که واقعاً این آزادی بیانی که در این سال‌ها عنوان کردند چطور از جانب خودشان دارد نقض می‌شود! کما اینکه آن‌ها جوابش را هم آماده کرده‌اند که قواعد و قوانین یک پلتفرم و شبکه اجتماعی است و شما اگر مشکل‌دارید در این شبکه اجتماعی نیایید.

چرا از ابتدا برای اینستاگرام قاعده حکمرانی نگذاشتیم؟
وی ادامه داد: اما نکته‌ای که وجود دارد اینکه عده‌ای در داخل کشور به این مسئله می‌پردازند که چون در اینستاگرام پست‌های مرتبط با حاج قاسم و مباحث مقاومت را بسته و حذف کرده‌اند ما باید در حکمرانی‌مان اینستاگرام را مهمور و فیلتر کنیم اما این نگاه یک نگاه حداقلی و خطرناکی است که به‌جای مدیریت سازمانی فرآیندها، صورت‌مسئله را پاک و فرآیندها را به فعالیت‌های فیلتر شکنی و زیرزمینی مبدل می‌کند.
کارشناس اقتصاد فضای مجازی گفت: باید دقت شود که امروز هر جا این مطالبه انجام شود وضعیت غلطی روی می‌دهد چراکه ما باید زمانی اینستاگرام را محدود، فیلتر، مسدود یا ممنوع می‌کردیم که برای مدت‌زمان کوتاهی پلتفرم‌های ایرانی را ایجاد کنیم.

وی تأکید کرد: مسئله این است که ما مدل حکمرانی نداریم و این‌طوری باعث بروز چنین اتفاقاتی می‌شود و آن‌هایی هم که چنین پیشنهاد‌هایی می‌دهند واقعاً به اصل ماجرا ضربه می‌زنند. به نظرم راه‌حل میان‌مدتی یا بلندمدتی هیچ‌وقت بستن و ممنوعیت نبوده و در کوتاه‌مدت یکسری اثرات دارد.

نقش هوش مصنوعی در سانسور حاج قاسم سلیمانی
رضایی بیان کرد: نکته دیگری که باید عنوان شود اینکه فن‌آوری که از آن برای این محدودیت‌ها و بستن پست‌ها استفاده می‌شود فناوری هوش مصنوعی و ربات‌های هوشمندی هستند که پست‌ها را در قالب متن، عکس و نوشتار شروع به پایش می‌کنند و پست‌هایی که عبارت‌های خاصی دارند را سریعاً شناسایی و حذف می‌کنند یا پست‌ها را محدود و خود پیج را مسدود می‌کنند؛ این حجم گسترده از داده احتیاج به آن فناوری دارد لذا می‌بینیم که هوش مصنوعی تا کجا اهمیت دارد که حضرت آقا هم بدان تأکید کردند.

وی با اشاره به اهمیت فناوری مسدودسازی و فیلتر در فضای مجازی گفت: ما باید روزبه‌روز خودمان را تقویت و در این مسیر کامل کنیم و حداقل در فرآیند مواجهه فعالانه یا مواجهه حداقلی می‌توانیم از این فناوری در راستای عدم شناسایی ربات‌ها نسبت به پیام‌هایی که آمده استفاده کنیم. نکته‌ای که نیاز به فکر و کار دارد اما متأسفانه این کار را نمی‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا