ماهیگیری «کاسبان تحریم» و «اصلاح طلبان» از آب گل آلود جنگ اوکراین

روزنامه شرق در مطلبی نوشت: «اکنون با ماجرای اوکراین زمان آن است که در همان وین با نشان‌دادن انعطاف و تعامل عقلانی در مقابل گذر از بهانه انحرافات نسبت به تعهدات نقض‌شده ان‌پی‌تی که موجب سال‌ها واماندگی و انزوا و تحریم شد، بتوانند در شرایطی که اروپا برای تنوع‌بخشیدن کم‌خطر به منابع تأمین انرژی، نیاز بسیار به جایگزینی نفت و گاز ایران به جای بخشی از نفت و گاز روسیه دارد، بکوشند با استقلال کامل، به جای آنکه آتش‌نشان روسیه شوند، بتوانند با رفع تحریم، بخشی از بازار نفت و گاز ایران را که روسیه با بهره‌مندی از انزوا و غیبت ایران از بازار نفت به سود خودش مصادره کرد، بار دیگر به دست آورند. این کار با مذاکره پشت دری با میدان‌داری ‌روسیه تحریم‌شده، امکان‌پذیر نیست. به رویارویی مستقیم‌تری نیاز ‌دارد.»

همچنین «احمد نقیب زاده» فعال اصلاح طلب که پیش از این پیشنهاد کاهش بُرد موشک های ایرانی برای کسب رضایت اروپا را مطرح کرده بود، در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: «جنگ اوکراین می‌تواند کل مسیر طی شده مذاکرات تا به اکنون را به شکست بکشاند، آن هم در شرایطی که اکنون با شروع جنگ اوکراین بهای جهانی نفت به بالاتر از ۱۰۰ دلار رسیده است. چرا نباید در این شرایط با احیای برجام و لغو تحریم ها از منافع فروش نفت استفاده کنیم و قدری به بهبود معیشت مردم بیندیشیم!؟ واقعا سایه سنگین عشاق و سینه چاکان پوتین در داخل کشور اجازه نفس کشیدن را به جریان رسانه ای و حتی دیپلماسی کشور نمی دهد.»

این فعال اصلاح طلب در ادامه نوشت: «البته امکان حذف روسیه از مذاکرات وین عملا امکان پذیر نیست. چون از یک طرف قطعاً ایران به دلیل وابستگی و سرسپردگی بیش از حد به سیاست‌های روسیه به خصوص در مذاکرات وین اجازه چنین کاری را نمی‌دهد و از طرف دیگر روسیه به دلیل بازی کردن با کارت ایران خود را از مذاکرات وین بیرون نخواهد کشید. اما در این بین می توان با کم کردن میزان وابستگی دیپلماتیک در جریان مذاکرات به طرف روسی و گفت وگوی مستقیم با طرف آمریکایی فضا را برای سوء استفاده روسیه به صفر رساند. شود، اینبار هم روسیه در مصاف با غرب احتمالا بازنده خواهد بود.»

الان بهترین زمان برای «معامله موشک‌های ایرانی» با آمریکاست! / «ماهیگیری کاسبان تحریم» از آب گل آلود جنگ اوکراین

اصلاح طلبان مدعی هستند که «سایه سنگین عشاق و سینه چاکان پوتین در داخل کشور اجازه نفس کشیدن را به جریان رسانه ای و حتی دیپلماسی کشور نمی دهد.» این ادعا در حالی است که طیف غربگرا و سینه چاکان ترامپ و بایدن و اوباما در هشت سال گذشته با نسخه پیچی خود در سیاست خارجی و اقتصاد، کشور را با مشکلات عدیده ای مواجه کردند.

یکی از شاهکارهای جریان غربگرا در ۸ سال گذشته این بود که دلار ۳ هزارتومانی را تحویل گرفت و آن را تا ۳۲ هزارتومان نیز افزایش داد. یکی دیگر از شاهکارهای جریان غربگرا، افزایش ۷۰۰ درصدی قیمت مسکن بود و…

جریان اصلاح طلب تاکنون به دفعات طیف مقابل را متهم به کاسبی از تحریم کرده است. این در حالی است که این لقب کاملا برازنده همین طیف است. برای نمونه قطعنامه ۱۹۲۹ در سال ۸۹- در سالگرد فتنه ۸۸- یکی از مصادیق کاسبی از تحریم توسط جریان موسوم به اصلاح طلب است.

روزنامه لس آنجلس تایمز ۲۸مهر ۸۸ از زبان «جان‌ هانا» مقام آمریکایی فاش کرد: «مطمئناً پیامی که از گردهمایی فعالان اپوزیسیون ایران-که درمیان آنها افراد نزدیک به سران جنبش سبز حضور داشتند- شنیدم، این بود که تحریم باید اعمال شود و باید هرچه شدیدتر باشد؛ تحریم باید بصورت شوک‌ وارد شود که فلج کند و نه به صورت واکسن». بر همین اساس قطعنامه سنگین ۱۹۲۹ دقیقا در سالگرد فتنه ۸۸ و با هدف کمک به فتنه گران به ملت ایران تحمیل شد.

در حال حاضر رژیم تحریم های ایران که هنوز پس از امضای برجام برداشته نشده است، ریشه در قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت دارد. تمام تحریم های یکجانبه ای که اکنون به عنوان تحریم های موثر علیه ایران از آنها یاد می شود (تحریم های انرژی و مالی) در واقع براساس زیرساخت حقوقی که در این قطعنامه ایجاد شد، اعمال شده است.

در یک نمونه دیگر در هشت سال گذشته علیرغم محدودیت گسترده در صنعت هسته ای و علیرغم مذاکره مستقیم با آمریکا و امضای توافق، نهایتا تحریم ها ۲ برابر شد.

با اینحال علیرغم کارنامه سیاه افراطیون اصلاح طلب در فتنه ۸۸ و کارنامه غیرقابل دفاع اصلاح طلبان در دولت روحانی، حالا کاسبان تحریم در پی ماهیگیری از آب گل آلود بحران اوکراین هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا