مراقب سگ های وحشی و خانگی باشید! بیماری هاری 100 درصد کشنده است!

دکتر مجید همتی با بیان اینکه بیماری هاری یک بیماری ویروسی است که دستگاه عصبی مرکزی پستانداران خونگرم را درگیر می کند، اظهار کرد: این بیماری بین انسان و حیوانات مشترک بوده و در صورت ابتلای انسان و حیوان، ۱۰۰ درصد کشنده خواهد بود، اما به راحتی قابل پیشگیری است.

وی با بیان اینکه ویروس بیماری هاری از طریق بزاق حیوان آلوده دفع می شود، گفت: عمده ترین راه انتقال هاری از طریق گزش و یا خراش توسط حیوانات آلوده و مبتلا است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه ادامه داد:  هرچند مهمترین راه انتقال از طریق گزش و خراش است، اما انتقال از روشهای دیگری مثل  تنفسی، خوراکی و انتقال مادر به جنین مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه علائم بیماری هاری عمدتا با تغییر ناگهانی رفتار حیوان توام است، تصریح کرد: در این حالت معمولا ترس در حیوان از بین می رود و باعث می شود حیوان به راحتی به انسان و سایر حیوانات حمله کند. پریشانی و اضطراب، ناتوانی در بلع آب و غذا، ترس از نور و در نهایت فلجی و مرگ از دیگر علائم این بیماری است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی دامپزشکی کرمانشاه یکی از مهم ترین عوامل انتشار بیماری هاری را حیوانات ولگرد و بدون صاحب نظیر سگ ها اعلام کرد و گفت: لازم است این حیوانات توسط  ارگانهای ذیربط جمع آوری و جمعیت آنها کنترل شود.

وی ادامه داد: از دیگر عوامل انتشار بیماری هاری گوشتخواران وحشی هستند که دامداران باید از تماس دام با این حیوانات و از ورود دام به مناطق حفاظت شده حیات وحش جلوگیری کنند و لازم است اداره محیط  زیست با دیده وری و پایش بیماری، نسبت به برخورد با موارد مشکوک اقدام نمایند.

همتی در خصوص تاثیر کشتار غیر مجاز دام در معابر و خیابان و حاشیه شهرها بر احتمال شیوع بیماری هاری گفت: احتمال دارد دامی که کشتار می شود هار باشد و با توجه به اینکه بیماری هاری از روی ظاهر لاشه قابل تشخیص نیست، ممکن است شهروندان از گوشت دام مبتلا مصرف کرده و بیمار شوند، همچنین کشتار دام در فضای باز و حاشیه شهرها باعث جمع شدن گوشتخواران اهلی و وحشی در این محل ها می شود و انتقال بیماری بین این حیوانات دور از انتظار نیست.

سلبریتی حیوانات خانگی سگ گربه
سلبریتی حیوانات خانگی سگ گربه

وی با تاکید بر اینکه اهمیت پیشگیری از بیماری هاری، به شهروندان توصیه کرد از تماس مستقیم و حفاظت نشده با گوشتخوارانی مانند سگ و گربه خودداری کنند و سالانه نسبت به مایه کوبی سگ های خانگی علیه بیماری هاری اقدام نموده و در این راستا با ادارات دامپزشکی همکاری کنند.

وی ادامه داد: توصیه می شود افراد در صورت گزیده شدن توسط حیوانات گوشتخوار اهلی و وحشی، همواره احتمال را بر هار بودن حیوان گزنده گذاشته و در اسرع وقت به مراکز درمان و پیشگیری هاری مراجعه نمایند.

همتی از همشهریان درخواست کرد در صورت مشاهده حیوانات مشکوک به بیماری هاری به نزدیک ترین اداره دامپزشکی گزارش دهند و یا از طریق تلفن ۱۵۱۲ و سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ اطلاع دهند.

همتی اشاره ای هم به عملکرد اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در مبارزه با بیماری هاری داشت و افزود: سالانه این اداره کل اقدام به واکسینه کردن حدود ۱۷ هزار قلاده سگ کرده و در صورت مشاهده موارد مشکوک به بیماری هاری، نمونه گیری و معدوم سازی دام مشکوک انجام شده و در نهایت نیز واکسیناسیون تمامی سگ های صاحب دار در کانون بیماری و شعاع کانون صورت می گیرد.

برنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا