موتور روشن ماشین دولت با چرخ‌های معیوب/ آقای رئیس جمهور! دستور تغییر تفاله های دولت روحانی را بدهید

بانیان وضع موجود نباید بر سر کار باشند. این موضوعی است که هم فعالان سیاسی به آن تاکید دارند هم رئیس جمهور اخیرا به طور آشکارا اشاره کرده است. آنچه دولت سیزدهم امروز با آن مواجه است به قول کارشناسان یک زمین مین گذاری شده است که با بازگشایی هر گره‌‎ای، گره کور دیگر رخ نمی‌نماید و ممکن است به بحرانی جدیدی در فضای سیاسی اجتماعی کشور ختم شود.

دولت سیزدهم تا به امروز با همه این مشکلات توانسته بسیاری از امور را به خوبی رتق و فتق کند اما آنچه نیاز فضای سیاسی اقتصادی کشور است، حضور نیروهای باانگیزه، کاردان و با اراده خصوصا در سطح مدیریت کشور است. نیروهایی که پیشتر سر کار بودند که وضعیت را به جایی کشاندند که مشکلات در برخی از امور تلنبار و انباشه شود، چطور می‌توانند در پیشبرد امور نقش مثبتی ایفا کنند. این در شرایطی است که متاسفانه با بروز هر مشکلی این مردم هستند که زیر بار آن متحمل سختی زیادی می‌شوند و همین افراد دیده شده که حتی در مواقع بحران بر سر امور و وظیفه محوله حضور نداشتند.

درحالی که دولت عنوان می‌کند بانیان وضع موجود نباید بر سر کار باشند اما آنچه خصوصا از نیروهای میدانی و بومی در سطح مدیریتی فرماندار و بخشدار و … دیده می‌شود، عدم تغییر این افراد است.

رئیس جمهور علاوه بر اینکه گفته است مدیرانی که بانی وضع موجود هستند نباید بر سر کار باشند از سوی دیگر مطرح می کند که وضع دستگاه‌ها با تغییر مدیریت متحول می شود.

دولت امروز به مثابه ماشینی است که موتور آن سالم اما چرخ‌های آن دربرخی موارد پوسیده است. از همین رو حرکت آن خصوصا در برخی استان‌ها با مشکل مواجه است. اما در این زمینه به طور حقیقی با احصاء عملکرد مدیران، باید افراد نالایق و اهمال کار و مدیر کارآمد را از هم جدا کرد. دولت در این عرصه به خوبی می تواند از وضع مردم مناطق مختلف و همچنین وضعیت عملکردی افراد و میزان رضایت و نارضایتی افکارعمومی به این مهم دست یابد. البته نباید این موضوع به کندی انجام بپذیرد.

دولت روحانی
دولت روحانی

رئیس‌جمهوری درباره کندی انتصابات در دولت سیزدهم مطرح می‌کند: «من این انتقاد را که انتصابات به کندی انجام می‌شود، قبول دارم. شاید به این دلیل است که دولت ما احساس نمی‌کند باید فرد قبلی را کنار بگذارد.»

وی افزوده است: «من گفتم هر کس بانی وضع موجود است کنار گذاشته شود ولی قرار نیست افراد کارآمد کنار گذاشته شود. ما افراد کارآمد را نگه می‌داریم.»

مهم این است که بانیان وضع موجود نمی توانند تغییر دهنده وضعیتی که بوجود آوردند باشند از سوی دیگر مردم خواستار تغییر این افراد هستند و از همین رو چه از لحاظ روانی و افکارعمومی و چه از لحاظ عملکردی و عملیاتی این افراد نمی‌توانند با توجه به کارنامه کاری که دارند در سمتی که هستند مثمر ثمر واقع شوند.

از این رو بایستی مردم تغییراتی را احساس کنند که همراهی بیشتری با مسئولان داشته باشند. هر چقدر مردم احساس کنند دولت در تغییر وضعیت موجود جدی تر است قطعا همکاری بیشتری با مسئولان مربوطه خواهند داشت. اما با توجه به اینکه برخی از بانیان وضعیت موجود بر سر کار هستند و مردم نسبت به آنان دلخوری دارند و باعث ایجاد مشکلاتی در برخی از مناطق کشور شده‌اند، همین موضوع سد راه انجام اقدامات مثبت از طریق همین افراد است.

درواقع اگرچه دولت برای تغییر اوضاع مناطق مختلف و حل مشکلاتشان برنامه‌های مدون و مشخصی دارد اما این افراد با توجه به سابقه و نوع عملکردشان نمی‌توانند مجری خوبی دراین حوزه باشند. از این رو به نظر می‌رسد دولت بایستی در حوزه مدیریتی تغییراتی ایجاد کند تا بتواند در حوزه عملیاتی نتایج مثبتی کسب کند.

هر چند که باید گفت برخی از همین مدیران که مشکلاتی بوجود آورده‌اند، بعضا در خصوص اراده عملیاتی نیز دچار مشکلاتی هستند وگرنه اگر هر مدیری در حوزه اعتقادی به کار عملیاتی و جهادی باور داشته باشد حتی اگر در تنگناهای مختلف قرار بگیرد نیز بازهم سعی می کند کارنامه درخشانی از خود به جای بگذارد.

با همه این اوصاف ضرب آهنگ عملیاتی دولت را در برخی امور همین مدیران کند کرده‌اند که دراین زمینه دولت بایستی با شناسایی افراد خصوصا در سفرهای استانی که یکی از فواید آن شناسایی معایب و آسیب‌هاست، این موارد را رفع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا